Produkty bezglutenowe

Produkty bezglutenowe

Na przykład ziemniaki. W stu procentach pozbawione glutenu są produkty nieprzetworzone, naturalnie nie zawierające glutenu.

Kto jednak z nas potrafi odżywiać się wyłącznie jednorodnymi produktami, w których nie ma szans na obecność glutenu?

W polskich sklepach znaleźć można coraz więcej pakowanych produktów, po które osoby stosujące dietę bezglutenową mogą sięgać.

Jak je rozpoznać?

Znakiem rozpoznawczym jest przekreślony kłos umieszczony na opakowaniu. Jest to symbol międzynarodowy, który stosowany jest do oznaczenia właśnie żywności pozbawionej glutenu. W naszym kraju taki znak mogą umieszczać na swoich produktach jedynie ci producenci, którzy otrzymali licencję Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Produkty, które zostały oznaczone tym symbolem, są całkowicie bezpieczne dla osób, które muszą stosować dietę bezglutenową. Osoby, które chcą zdobyć więcej informacji na temat licencji, powinny odwiedzić witrynę internetową dotyczącą właśnie symbolu przekreślonego kłosa.

W sklepie znaleźć można również produkty, na których przekreślony kłos ma nieco inną postać. Symbol ten spotkać można w wielu wariacjach. Trzeba jednak pamiętać, że produkty te nie mają licencji, która wydawana jest przez Stowarzyszenie. Ich producenci oficjalnie podają jednak, że produkty te pozbawione są glutenu. Na niektórych produktach można również zauważyć napis „produkt bezglutenowy”. Jest to sytuacja bardzo zbliżona do tej, która została opisana powyżej.

Producenci takich produktów także zapewniają, że pozbawione są one glutenu. Wprawdzie na niektórych produktach nie ma żadnej informacji dotyczącej zawartości glutenu, ale są one bezpieczne dla osób pozostających na diecie bezglutenowej. Mnóstwo osób, które muszą unikać glutenu, decyduje się na wysyłanie do rozmaitych firm zapytań o to,czy konkretne produkty zawierają gluten. W odpowiedzi dostają informację, które produkty osoby nietolerujące glutenu mogą spożywać bez szkody dla własnego zdrowia. Ci, którzy muszą stosować dietę bezglutenową, powinni zapoznać się z odpowiedziami udzielanymi przez producentów.

Na forum Stowarzyszenia znaleźć można cały poświęcony temu wątek. Stowarzyszenie nieustannie tworzy i regularnie uzupełnia wykaz produktów, które nie zawierają glutenu. Jest to spis produktów oferowanych w polskich sklepach, które dla osób stosujących dietę bezglutenową są bezpieczne.

Którym produktom zaufać?

Rzecz jasna osoby, które muszą stosować dietę bezglutenową nie sięgają jedynie po te produkty, które zostały oznaczone jako bezglutenowe oraz takich, w przypadku których producent wyraźnie zadeklarował brak glutenu. W wielu wypadkach trzeba zaufać etykiecie. Tyczy się to zwłaszcza tych firm, które na rynku istnieją już długo i mają wyrobioną markę. Lepiej nie ufać nieznanym firmom, które na rynku istnieją od niedawna.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2007 roku opublikowało rozporządzenie, które zobowiązuje producenta do umieszczania na opakowaniu informacji dotyczącej:

-pochodzenia skrobi oraz skrobi modyfikowanej, jeżeli w skrobi tej może znajdować się gluten;

-składników alergennych – tyczy się to także glutenu.

Jeżeli na etykiecie nie znajduje się informacja o składnikach, w których może znajdować się gluten, zakłada się, że produkt ten jest dla osób z nietolerancją glutenu bezpieczny.

Pułapki diety bezglutenowej

Wskazać można produkty, które na pierwszy rzut oka są dla osoby stosującej dietę bezglutenową w pełni bezpieczne. Kiedy jednak uważnie przeczytamy etykietę, okazuje się, że wśród na pozór bezpiecznych składników znajdują się te wytwarzane na bazie zboża.

O serwisie

Obszerna wiedza z dziedziny zdrowego stylu życia.
Czym jest gluten?
Które produkty nie posiadają glutenu?
Jak poradzić sobie z dietą bezglutenową?
Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

leczenie uzależnienia od hazardu

Kontakt

kontakt@jaroslawwroblewski.pl

Galeria