Wielu z nas marzyło o prowadzeniu własnej firmy. Wiąże się to z wieloma korzyściami, dlatego też w ostatnim czasie powstaje wiele nowych firm. Mimo chęci i stworzenia dobrego biznesplanu, dla wielu przeszkodą jest brak pieniędzy. Otwarcie firmy wiąże się z koniecznością zainwestowania kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla wielu jest to zbyt duża kwota. Na szczęście mamy wiele sposobów na pozyskanie funduszy, których potrzebujemy do otwarcia firmy. W tym celu musimy stworzyć szczegółowy biznesplan.
Dlaczego warto założyć własny biznes?
Prowadzenie własnego biznesu daje nam szereg korzyści. Pierwszą rzeczą jest to, że samodzielnie ustalamy godziny pracy. Możemy zatem wybrać godziny, w których jesteśmy najbardziej produktywni. Dzięki temu lepiej wykonamy swoją pracę. Samodzielne ustalanie grafiku to duży plus, jeśli mamy dzieci. Dużym plusem prowadzenia własnej firmy są duże zarobki. Oczywiście wszystko zależy od naszego zaangażowania i branży, w której działamy. W przypadku pracy na etacie pracujemy na sukces kogoś innego. Jako przedsiębiorcy pracujemy na sukces własnej firmy, co dla wielu jest satysfakcjonujące.
Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy?
Znalezienie inwestora to dobry sposób na sfinansowanie założenia firmy, zwłaszcza kiedy potrzebujemy sporej kwoty. Jednak w tym wypadku będziemy musieli oddać cześć udziałów w firmie inwestorowi. Wiąże się to z koniecznością założenia spółki. Spółka to często lepszy wybór niż jednoosobowa działalność gospodarcza, ze względu na mniejsze podatki. Inwestorem może być członek rodziny czy ktoś znajomy. Spółka w łatwy sposób pozwala inwestorom zainwestować w firmę w zamian za procentowy udział. W przyszłości inwestorzy będą mogli odsprzedać swoje udziały. Jeśli istnieje duże ryzyko niepowodzenia, to dobrym wyborem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W internecie znajdziemy wiele stron, poprzez które możemy skontaktować się z inwestorami. Aniołowie biznesu czy fundusze venture capital inwestują w firmy z potencjałem na szybki rozwój. Oczywiście zanim nasz biznesplan trafi do anioła biznesu jest sprawdzany przez specjalistów, którzy oceniają potencjał i ryzyko naszego biznesu.
Kredyt to dobra opcja, jeśli posiadamy zdolność kredytową. To właśnie od niej zależy kwota jaką możemy dostać. Jeśli zarabiamy ponad 2000-2500 złotych miesięcznie, to nie powinno być problemu z kredytem. Oczywiście mowa tutaj o dochodzie netto, czyli na rękę. Ważna jest także historia kredytowa. Niektóre banki oferują korzystne kredyty na otwarcie firmy. Kwoty, które możemy dostać są duże. Jednak tutaj niezbędne będzie zabezpieczenie np. w postaci nieruchomości. Kredyt ten jest przyznawany na podstawie biznesplanu. Bank oceni potencjał naszej firmy i wyda decyzję kredytową. Wymagany jest także wkład własny. Z reguły jest to 10% kwoty, którą chcemy pożyczyć.
Crowdfunding to inaczej finansowanie społecznościowe. W internecie znajdziemy kilka stron, które powstały właśnie w tym celu. Wystarczy zarejestrować się na jednej z nich. Musimy podać swoje dane i możemy założyć zbiórkę. Wcześniej warto zrobić biznesplan. Zakładając zbiórkę musimy podać konkretną kwotę jaką potrzebujemy. Crowdfunding to pewnego rodzaju idea, która sprawia, że ludzie chętnie wpłacają potrzebującym. Wpłacający liczą na to, że w razie potrzeby znajdą się ludzie, którzy im pomogą. Z reguły wpłaty od pojedynczych osób są nieduże. Zazwyczaj jest to nie więcej niż 10-50 złotych. Jednak w finansowaniu społecznościowym chodzi o to, że wielu ludzi może wpłacić drobną kwotę. Dzięki temu zbierzemy potrzebne pieniądze na założenie firmy.
Dotacje to kolejne sposoby na pozyskanie potrzebnych nam pieniędzy. Pierwsza to dotacja na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych. W celu jej uzyskania musimy zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Kwota jaką możemy uzyskać zależy od miejsca zamieszkania. Na wysokość dotacji wpływa także nasz wiek. Możemy uzyskać średnio około 30 tysięcy złotych. Dotacja ta jest bezzwrotna, jeśli będziemy prowadzić firmę przez minimum 12 miesięcy od dnia jej założenia. Pieniądze możemy przeznaczyć na rzeczy zawarte w biznesplanie. Dotacja z unii europejskiej pozwala nam uzyskać nieco większą kwotę. Ta również jest bezzwrotna, jeśli spełnimy określone warunki. Szczegółowy biznesplan decyduje o tym czy dostaniemy pieniądze, czy też nie. Dotyczy to zarówno dotacji z unii europejskiej, jak i tej z urzędu pracy. Dlatego też warto poświęcić czas na ułożenie dobrego biznesplanu.
Powiązane tematy
7 najprzyjemniejszych zawodów
LNG (skroplony gaz ziemny) – tania rewolucja energetyczna
Dlaczego warto być konkretnym i przejrzystym (w pracy i biznesie)?