21 grudnia 2024

Czym jest zdecentralizowana giełda (DEX)?

Zdecentralizowane giełdy to rynki, które nie polegają na usługach stron trzecich do przechowywania funduszy klientów. Zamiast tego, transakcje odbywają się bezpośrednio między użytkownikami (peer to peer). Osiąga się to poprzez zautomatyzowany proces zwany Smart Contracts. Brak stron trzecich oznacza, że zdecentralizowana giełda (DEX) oferuje większą prywatność i bezpieczeństwo niż tradycyjne giełdy.

Czym jest zdecentralizowana giełda (DEX)?

Zdecentralizowana giełda (DEX) to giełda kryptowalut, która działa bez interwencji stron trzecich. Osoby, które jeszcze nie inwestowały w kryptowaluty powinni wiedzieć, że kupno i sprzedaż aktywów cyfrowych odbywa się zwykle za pośrednictwem scentralizowanych platform wymiany. I wymagają one przekazania im środków, choćby tylko na chwilę.

Można tego uniknąć, używając DEX, który wykorzystuje inteligentne kontrakty na Blockchainie do wykonywania transferów i transakcji. Jednak DEX-y wciąż nie są tak popularne jak scentralizowane giełdy. Dzieje się tak dlatego, że sieci zdecentralizowane są trudne do zrozumienia dla nowicjuszy. W konsekwencji stosuje się bardziej dostępne opcje, takie jak Coinbase, czy Binance. W skrócie, zdecentralizowana giełda umożliwia handel bez udziału osób trzecich, choć kosztem niższej płynności i wyższych opłat transakcyjnych.

Rodzaje zdecentralizowanych giełd

Giełdy są kręgosłupem ekosystemu blockchain. Dzięki nim użytkownicy mogą wymieniać swoje kryptowaluty, na inne kryptowaluty lub na waluty fiat. Generalnie mówiąc o rodzajach giełd możemy mówić o dwóch podstawowych typach giełd: scentralizowanej i zdecentralizowanej.

Centralised Exchanges (CEX) – są to platformy, które umożliwiają wymianę kryptowalut między sobą. Posiadają one wbudowaną infrastrukturę, która utrzymuje arkusz zleceń i obsługuje transakcje w imieniu giełdy poprzez API lub interfejs internetowy. Przykładami są Coinbase i Binance.

Giełda zdecentralizowana (DEX) lub giełda drugiej generacji. Ten rodzaj platformy pozwala użytkownikom handlować swoimi kryptowalutami bezpośrednio ze sobą za pomocą inteligentnych kontraktów lub technologii peer-to-peer.

Źródło danych: http://www.numizmatyka.pl – portal o numizmatyce i finansach.