15 czerwca 2024

PIT online – dlaczego warto złożyć deklarację podatkową przez internet?

Na szczęście czasy, gdy jedyną formą złożenia deklaracji podatkowej była osobista wizyta w urzędzie skarbowym lub na poczcie, bezpowrotnie minęły – obecnie można w wygodny sposób wysłać PIT online. Poznaj zalety tego rozwiązania!

PIT online – na jakie udogodnienia mogą liczyć podatnicy?

Obecnie coraz większa ilość osób, zamiast osobiście odwiedzać urząd skarbowy, zdecydowanie woli rozliczyć PIT online. Wiąże się to nie tylko z dużą oszczędnością czasu, ale i pieniędzy. Program PIT sprawia, że nie trzeba korzystać z pomocy księgowego ani też samodzielnie zagłębiać się w przepisy podatkowe, których formuły często mogą brzmieć mało zrozumiale.

Wysłanie PIT online jest wygodną formą, dzięki której każdy może złożyć deklarację podatkową nie ruszając się z domu, co dla wielu osób stanowi duże ułatwienie. Warto również zaznaczyć, że dodatkową zaletą, jaką niesie za sobą ten sposób, jest znacznie szybszy zwrot nadpłaty – zamiast czekać na niego nawet kilka miesięcy, w przypadku rozliczenia zeznania przez internet, czas ten będzie wynosił maksymalnie 45 dni.

W jaki sposób można złożyć deklarację PIT online?

Rozliczenie PIT online można zrobić przy pomocy programu, który jest całkowicie darmowy. Jego zaletą jest przede wszystkim fakt, że osoba składająca deklarację nie musi posiadać podpisu elektronicznego, gdyż do weryfikacji danych wystarczą jedynie dane w postaci imienia, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, NIP-u oraz kwoty przychodu za poprzedni rok.

Drugą opcją jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT, w przypadku której weryfikacja dokonywana jest przez resort finansów, poprzez bankowość elektroniczną, profil zaufany, aplikację mObywatel, e-dowód osobisty bądź dane autoryzacyjne. Ponadto, i tutaj należy pamiętać o podaniu kwoty przychodu. Składając deklarację poprzez usługę Twój e-PIT, warto dokładnie sprawdzić również poprawność wszelkich danych – pozwoli to uniknąć składania ewentualnej korekty.

Jak złożyć korektę PIT przez internet?

Czasami może się zdarzyć, że w deklaracji PIT pojawiły się błędy formalne, wymagające wprowadzenia korekty. Najczęściej dotyczą one podania błędnego numeru PESEL, NIP lub niewłaściwych danych osobowych, błędnej nazwy urzędu skarbowego oraz niedołączenia koniecznych załączników. W takich przypadkach korekta PIT staje się więc nieunikniona. Tak samo jednak jak sytuacja wygląda w przypadku samej deklaracji podatkowej, jej korekty również można dokonać przez internet.

Korekty PIT można dokonać, ponownie wypełniając roczne zeznanie podatkowe, które zostało już przesłane do urzędu skarbowego, zaznaczając jednocześnie rubrykę „korekta”, jako cel złożenia deklaracji. Następnie wystarczy uzupełnić wszelkie kwoty, jakie wynikały z poprzedniego roku podatkowego. Okres, w jakim podatnik może złożyć korektę PIT, wynosi pięć lat od końca roku, w którym przesłana została błędna deklaracja – oznacza to, że dostarczając w bieżącym roku PITy 2021, podatnik ma prawo złożyć korektę do końca 2027 roku.

Korekty zeznań podatkowych można również dokonać z innej przyczyny. Dotyczy to między innymi sytuacji, w której podatnik nie wskazał podczas rozliczenia PIT ulgi podatkowej i jednocześnie poniósł wydatki związane na przykład z użytkowaniem internetu, może dokonać korekty. W tego rodzaju przypadkach należy jednak dodatkowo załączyć druk PIT/O bądź PIT/D. Ponadto, należy również posiadać wszelkie faktury albo pozostałe dokumenty, które będą w stanie potwierdzić poniesione koszty, uprawniające podatnika do skorzystania z ulgi podatkowej.