27 maja 2024

Na czym polega doradztwo podatkowe?

Podatki i przepisy z nimi związane są w naszym kraju dosyć zawiłe. Chociaż rozliczenie PIT staje się bardzo proste, to jednak musimy pamiętać, że jest to tylko mały wycinek tego, co prawo w tym zakresie od obywateli wymaga. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością cieszy się doradztwo podatkowe. W jego ramach specjaliści mogą dość mocno pomóc nam w wyjaśnieniu różnych wątpliwości oraz rozwiązaniu naszych podatkowych problemów. Na początku wyjaśnijmy jednak to, na czym polega doradztwo podatkowe?

Otóż ze względu na wagę takich porad uregulowano tu definicję w ustawie, wedle której czynności doradztwa podatkowego obejmują udzielanie podatnikom i innym zainteresowanym podmiotom opinii i wyjaśnień w tej kwestii. Oczywiście do takiego poradnictwa zaliczyć należy też prowadzenie ksiąg i ewidencji, które wymagane są od firm. Warto tutaj również pamiętać, że w przypadku podjęcia współpracy taki doradca podatkowy będzie też reprezentował swojego klienta przed właściwymi organami państwowymi. By jednak móc świadczyć usługi w sposób właściwy, firma doradcza powinna wykazywać się odpowiednimi kompetencjami i wiedzą w tym zakresie. O to jednak dbają miedzy innymi właściwe przepisy z tego zakresu, gdyż jak łatwo się domyśleć nie każdy może zostać doradcą podatkowym. Aby możliwe było wykonywanie tego trudnego zawodu, dana osoba musi spełnić liczne wymagania. Jednym z nich jest uzyskanie wpisu na listę doradców podatkowych, prowadzoną przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Możliwe jest to między innymi przez zdanie specjalistycznego egzaminu, którego pozytywne ukończenie jest jednym z wymagań uzyskania prawa do wykonywania zawodu. Chociaż często pomoc podatkowa świadczona jest dla przedsiębiorstw, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie by z jej walorów skorzystać mogły także osoby prywatne. Często rzecz jasna problemy, które dotyczą firm nie będą dotykać prywatnej osoby, lecz i tak nawet prywatni podatnicy miewają też spore kłopoty na tym gruncie.

Ponieważ przepisy podatkowe w Polsce dość często się zmieniają i są bardzo skomplikowane, to dlatego doradca podatkowy musi też stale aktualizować swoją wiedzę. W przeciwnym razie narażał by przecież na szwank dobro klientów korzystających z jego oferty. Na szczęście trzeba też przyznać, ze obecnie usługi doradztwa podatkowego stoją bardzo często na wysokim poziomie. Z pewnością bardzo duży wpływ na to mają silne obwarowania, które w praktyce uniemożliwiają dostęp do tego niezwykle wymagającego i odpowiedzialnego zawodu osobom nie posiadającym właściwych kompetencji. Jest to bardzo istotne, gdyż nieprawidłowo przeprowadzone doradztwo mogłoby mieć bardzo przykre konsekwencje prawne i finansowe zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Koszty takich usług także nie są zaporowe, więc obecnie coraz więcej ludzi może skorzystać z zalet doradztwa podatkowe, do czego rzecz jasna wszystkich zachęcamy. Pamiętajmy też o tym, że nawet jeśli obecnie nie mamy żadnych problemów podatkowych, to jednak możliwość porozmawiania o nich z ekspertem na pewno zaowocuje dla nas pozytywnymi efektami w przyszłości.