17 lipca 2024

Pomoc adwokata – rozwód

Czeka Cię rozwód? Niezależnie od jego okoliczności, oprzyj się na wiedzy i doświadczeniu dobrego prawnika. Dowiedz się kiedy, dlaczego i w jakim zakresie potrzebujesz pomocy adwokata.

Orzeczenie o rozwodzie to przełomowy moment. Dla jednej osoby oznacza ulgę i nowy początek. Dla innej – ból i poczucie straty. Zanim jednak do niego dojdzie, czeka Cię proces, który zawsze jest trudnym doświadczeniem. Dobrze więc mieć wsparcie dobrego adwokata, takiego, który w przystępny sposób wytłumaczy i rozjaśni całą, często bardzo zawiłą procedurę. 

Porada adwokata przed rozwodem

Gdy już zapadnie decyzja o rozwodzie, warto udać się do adwokata. Doradzi jak najsprawniej przeprowadzić postępowanie, opowie co Cię czeka i jakie dokumenty musisz zgromadzić. Oceni również, w jakim zakresie możesz potrzebować jego pomocy.

Udział adwokata w postępowaniu rozwodowym

Czasami sprawa jest polubowna. Małżonkowie wspólnie podejmują decyzję o rozwodzie, nie wskazują winnych i są zgodni co do warunków, na jakich rozwiążą małżeństwo. Jeśli dodatkowo nie mają małoletnich dzieci, wystarczy im porada, jak sprawnie przeprowadzić rozwód oraz przygotowanie pozwu. W sytuacji, gdy mowa o rodzinie z dziećmi i majątkiem do podziału, adwokat pomoże sporządzić ugodę małżonków, która będzie wyraźnym sygnałem dla sądu, że nie ma między nimi sporu. Znacznie przyspieszy to postępowanie.

Niestety, częściej rozwód wiąże się z różnymi kwestiami spornymi, np:

  • jeden ze współmałżonków nie zgadza się na rozwód
  • jedna strona domaga się orzeczenia o winie drugiej
  • rozbieżne są oczekiwania co do opieki nad dziećmi i sprawowania władzy rodzicielskiej
  • nie ma zgody co do podziału wspólnego majątku
  • jedna ze stron domaga się alimentów od współmałżonka, na które ten się nie godzi

Dodatkowo silne emocje oraz poczucie krzywdy, towarzyszące rozstaniu, eskalują konflikt i utrudniają wypracowanie porozumienia. W takiej sytuacji należy się liczyć z trudnym i przeciągającym się procesem rozwodowym, a zaangażowanie adwokata staje się niezbędne. Dlaczego?

Adwokat ustali strategię, przygotuje pozew i dokumentację, dopilnuje ustawowych terminów na składanie dokumentów i wniosków dowodowych. Przygotuje Ciebie i Twoich świadków do rozprawy i poinstruuje, jak zachowywać się w sądzie. Oszczędzi Ci dodatkowego stresu, czasu i niepotrzebnych błędów. Posiadając wsparcie adwokata z pewnością poczujesz swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa, które jest tak ważne w tym wyjątkowo trudnym okresie. Pomoc adwokata pomoże Tobie uniknąć wielu błędów i braków w pozwie rozwodowym.  Z jego pomocą sprawa rozwodowa potoczy się szybciej, pomimo, iż nie ma on bezpośrednio wpływu na tempo pracy sądu i wyznaczane przez sąd terminy rozpraw.

Czym się kierować w wyborze adwokata?

Jako, że wynik sprawy rozwodowej zaważy na Twoim przyszłym życiu, Twój adwokat powinien być przede wszystkim skuteczny. Wybierz więc prawnika z doświadczeniem i sukcesami w tym obszarze. Ważne jest również to, by była to osoba wspierająca i zaangażowana w Twoją sprawę. Powinieneś czuć, że dobrze się rozumiecie i macie ten sam cel.

Źródło: https://adwokat.elblag.pl/rozwod,32,pl