9 października 2024

Pętla kredytowa. Jak z niej wyjść?

Duża dostępność kredytów i pożyczek niewątpliwe jest plusem. Zdarza się jednak, że jakaś osoba zaciąga zbyt wiele takich zobowiązań i zaczyna mieć trudności z ich regulowaniem. Jeśli nie ma pieniędzy na spłacanie kolejnych rat pożyczek czy innych zobowiązań, decyduje się na zaciągnięcie następnych, by pieniędzmi tak pozyskanymi spłacić wcześniejsze, często już windykowane zobowiązania. Takie postępowanie to duże ryzyko wpadnięcia w pętlę kredytową, czyli sytuację, w której ilość i wysokość zobowiązań jest na tyle problematyczna, że pomimo chęci nie ma możliwości spłacania wszystkich. Jak wyjść z pętli kredytowej? Wbrew pozorom jest to dość trudne.

Wyjście z pętli kredytowej jest możliwe i konieczne

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wyjście z pętli kredytowej jest czymś, co musi się udać. Na początku należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań, bowiem nie poprawią one i tak już trudnej sytuacji. Jedynym zobowiązaniem, które można jeszcze zaciągnąć jest kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna. To bowiem bardzo pomoże w wyjściu z pętli pożyczkowej. Sposobów na wyjście z długów jest wiele, a ciekawe propozycje przedstawił portal finansowy portfel.pl. Warto zrobić wszystko, aby wyjść na prostą.

Warto pozyskać dodatkowe pieniądze

Aby przyspieszyć wyjście z pętli pożyczkowej, warto pozyskać dodatkowe pieniądze, które posłużą do spłaty choć części zobowiązań. Dodatkowa praca, spieniężenie zbędnych rzeczy, czy zamiana samochodu na tańszy. Bardzo ważne jednak jest to, by pieniądze tak pozyskane przeznaczyć na spłatę zobowiązań, nie zaś na inne wydatki.

Pożyczka konsolidacyjna. Dzięki niej szybciej można wyjśc z pętli pożyczkowej

Jedynym zobowiązaniem, które można w takiej sytuacji zaciągnąć, jest kredyt konsolidacyjny lub taka pożyczka. To bardzo specyficzny produkt pożyczkowy. Ten, kto pożycza pieniądze w tej firmie, na pewno nie otrzyma ani złotówki, wszelkie pożyczone pieniądze zostaną bowiem przelane bezpośrednio na konta firm, w których klient biorący pożyczkę konsolidacyjną jest zadłużony. Rozsądnie jest więc przy staraniu się o taką pozyczkę wyjawić wszelkie zadłużenia i podać dane firm, które długi już windykują lub będą windykować.

Dzięki pożyczce konsolidacyjej dłużnik ma spłacane wszystkie dawne długi. Nie rosną odsetki, karne opłaty. Nie ma też ryzyka windykacji lub egzekucji komorniczej. Zostaje z jedną pożyczką konsolidacyjną, której raty są dopasowane do możliwości finansowych pożyczkobiorcy.

Po spłaceniu pożyczki konsolidacyjnej problem długów przestanie istnieć. W przyszłości jednak warto uważać z zaciąganiem kolejnych zobowiązań, by sytuacja się nie powtórzyła.